נחל השופט

גשר נגיש בנחל השופט

גשר נגיש בנחל השופט

 

רז רוטמן, בן שירות בעמותה בטיול בבנחל השופט

רז רוטמן, בן שירות בעמותה בטיול בבנחל השופט

אודות נחל השופט
נחל השופט הוא אחד מנחליה הבולטים של רמת מנשה. נחל השופט הוא נחל איתן, הזורם לאורך כל ימות השנה הודות למעיינות הנובעים לאורכו, ביניהם: עין ריחאניה, עין פורר ועין חשרת. יחד עם זאת לאחר רדת הגשמים, מתגברת זרימת הנחל והוא מתמלא בבריכות קטנות עם מים צלולים. הנחל נקרא על שם השופט היהודי האמריקאי- יוליאן מק שהיה נשיא ההסתדרות הציונית האמריקנית ועל שמו נקרא גם הקיבוץ רמת השופט.

הנחל מתחיל דרכו במרום רמת מנשה בין היישובים רמת השופט ועין העמק ומסתיים בהישפכו אל נחל הקישון שבעמק יזרעאל. בדרכו מתחתר הנחל בסלעי קרטון רכים, אולם בשל הפרש הגובה בין הרמה לבין עמק יזרעאל, יוצר הנחל במהלך דרכו מפלונים קטנים המרשימים בזרימתם בעיקר לאחר הגשמים.

מטיילים בנחל

עיוורים מטיילים בנחל

נגישות בנחל השופט
השביל הנגיש בנחל השופט הוקם בשנת 2002 ביוזמת עמותת לטם ובשיתוף הקרן הקיימת לישראל. בהקמת השביל והנגשתו היו שותפים ה JNF, נשות הדסה, קרן מאיירסון וקרן וויינברג. אורכו של השביל כ-1.5 ק”מ והוא חולף לאורך נחל השופט, על פני נקודות עניין רבות כגון: מערות, טחנת קמח, מפלי מים, צמחיית נחלים, מעיין שכבה ועוד.

בתכנון השביל נלקחו בחשבון שיקולים רבים על מנת להתאימו למגוון רחב של מטיילים: ניגודיות בצבעי השביל ושוליים מוגבהים מסייעים למטיילים עם לקויות ראייה, שיפועי השבילים ועיצוב המעקות תוכננו על מנת להקל על אנשים הרתוקים לכיסאות גלגלים ולאורך הדרך פינות ישיבות רבות המיועדות לאנשים המתקשים בהליכה ולקשישים.

בשנת 2008 זכתה לטם יחד עם קק”ל-JNF בפרס מטעם משרד החקלאות בנושא ארכיטקטורה סביבתית, על התכנון והביצוע של השביל הנגיש בנחל השופט.

בזכות תכנון מוקפד זה מבקרים בשביל מידי שנה כמיליון מטיילים, ביניהם אנשים עם לקויות פיזיות, קשישים וכן משפחות המטיילות בנוחות עם תינוקות בעגלות. באופן זה הפך נחל השופט לשביל ייחודי, המאפשר בילוי נוח וחוויתי בחיק הטבע באופן שוויוני ומותאם לכלל האוכלוסייה בישראל. כמו כן, נחל השופט מכיל מעיינות נובעים לצד זרימה של מי גשמים. לפיכך, משתנה נופו של הנחל מעונה לעונה ובכל זמן ניתן למצוא בו עניין.

NachalHashofet

אפשרויות מסלולי הליכה בנחל
המסלול הקצר (מסלול מעגלי או קווי)
אורך המסלול: כ-1.5 ק”מ.
המסלול הקצר הוא מסלול נגיש ופשוט המתאים לכל המעוניין לבלות כשעה קלה בחיק הטבע.
תחילת המסלול בחניון חרובים. מהחניון יוצא שביל שמתחבר במהרה לאפיק הנחל ומלווה אותו לכל אורכו. בדרך נקודות עניין רבות ומקומות ישיבה מוצלים לצד הנחל הזורם. לאחר כ-1 ק”מ, מגיע השביל לטחנת קמח יפה וממנה עולה בחזרה אל דרך עפר, בסמוך לבית הקברות של קיבוץ הזורע. בהגיענו לדרך העפר נבחין במשטח סלע לבן ובוהק ולפניו שלט המורה כי הגענו אל “עין חשרת” המכונה גם עין אמי. נחצה את דרך העפר ונתרשם ממי המעיין המתועלים אל בריכת איגום קטנה. המים נקיים וניתן לשכשך את הרגליים בימי קיץ חמים. בנקודה זו ניתן לסיים את המסלול במידה והשארנו רכב בסמוך למעיין. אפשרות נוספת היא להמשיך מהמעיין בגשר עץ (כ-7 דקות הליכה) המוביל בחזרה אל רחבת החניה שבחניון חרובים.

MitzvaLaatar

מטיילים בנחל השופט

בטיילנו בנחל השופט נוכל לעצור בכמה פינות חמד לאורך המסלול:
פינה שקטה בצל עץ תאנה
לאחר הליכה קצרה מחניון חרובים נגיע לפינה קטנה עם ספסלי עץ הממוקמים בצל עץ תאנה גדול. בחודשי הקיץ נוכל ליהנות מן הפירות המתוקים ואילו בחורף, עת משירה התאנה את עליה, נתבונן בגזע המרשים והחשוף. הידעתם? התאנה היא עץ הפרי הראשון המוזכר במקרא, בו מתכסים אדם וחוה לאחר האכילה מעץ הדעת.
מחילת חזירים- האומנם?
בהמשך הדרך נוכל לראות מחילה קטנה בין סבך קנים. ניתן ללכת בתוכה במספר דקות, במקום להמשיך בשביל הנגיש. מחילה זו מעידה על הפעילות המתקיימת בנחל, עת בני האדם עוזבים את המקום. אז נכנסים לפעולה יונקים פעילי לילה ביניהם: תנים, חזירים, שועלים ודורבנים. יכול להיות שמחילה זו היא ביתם של אחד מהם. אבל אל חשש- הם נמצאים פה רק בלילה.

עין חשרת

עין חשרת

עין חשרת (עין אמי)
זהו מעיין יפייפה הנובע מבין סלעי הקירטון הלבנים. בני האדם חצבו נקבה המוליכה אל תוך ההר, כדי להגדיל את תפוקת המעיין, וכיום ניתן לראות במקום את הבריכה והנקבה.
מערת הגמל
לאחר שנוסיף ללכת במסלול, נגיע לגשר עץ. נחצה אותו ומיד אחריו נראה מערה גדולה. המערה מכונה מערת גמל. נסו למצוא היכן מסתתר הגמל שבמערה.
הצלחתם?
אם לא, תעמדו מחוץ למערה ותסתכלו על הקיר המרכזי שלה. ניתן לראות סימני חציבה שיוצרים צורה של ראש גמל ושתי דבשות. המערה היא מערה מלאכותית שנחצבה על ידי בני אדם.

המסלול הארוך: (מסלול קווי הדורש שני רכבים)
אורך המסלול: כ-7 ק”מ.
תחילת המסלול כחצי ק”מ דרומית לכניסה למושב עין העמק (כביש 672 המטפס ממחלף אליקים לכיוון ישובי רמת מנשה). בצידו הצפוני של הכביש נבחין במפרץ קטן ובסימון שבילים אדום. לאחר הליכה של כק”מ וחצי, נגיע אל בריכה קטנה מוקפת צמחייה- זוהי בריכת עין ריחאנייה. משם נמשיך עם השביל בסימון שבילים אדום לכל אורך הדרך. בדרך מספר נקודות עניין ובהן: מקטע קטן של מפלוני מים, בהם ניתן לשכשך, גלעד קטן לזכר אפרים טיקטון ואלעזר גורנגולד וחוות עמק השלום. בסמוך לחוות עמק השלום נגיע לנקודת פיצול שבילים. שביל אחד המסומן בכחול מוביל לכיוון המושבה יקנעם. אנחנו נמשיך בסימון השבילים האדום, עד שנגיע לעץ אלון גדול העומד לבדו. ניתן לשבת וליהנות מצילו של העץ המרשים. אזור זה מכונה רמת השניים. לצד עץ האלון נבחין בשביל אפר המסומן בכתום (סימון השבילים של פארק רמת מנשה). נמשיך עם שביל זה עד שנגיע לשביל הנגיש של נחל השופט המתחבר לחניון חרובים. מנקודה זו נוכל להמשיך על פי ההסבר של המסלול הקצר עד לעין אמי. (ראו הסבר במסלול הקצר).

mapaדרכי הגעה
הגעה למסלול הקצר
ניסע בכביש 66  (המחבר בין צומת התשבי לצומת מגידו) לכיוון צומת מגידו. כ-1 ק”מ לפני הכניסה לקיבוץ הזורע, נפנה מערבה לפארק רמת מנשה. בצומת שלט חום גדול המורה על הכניסה לפארק רמת מנשה ונחל השופט. נעבור בשער הכניסה לפארק ונחלוף על פני תחנת מידע יערנית שהציבה קק”ל במקום. נמשיך לאורכו של נחל גחר בדרך סלולה עד לעיקול חד ימינה בסוף העלייה. לאחר כ- 200 מ’ נגיע לפיצול. שלט יערני קטן יכוון אותנו לפנות ימינה בדרך היורדת לנחל השופט ועמק השלום. בסוף הירידה נפנה שמאלה ולאחר כ- 200 מ’ נפנה ימינה ונחצה את מימיו של נחל השופט בגשר אירי (המעבר מותאם לכל סוגי כלי הרכב). לאחר חציית הנחל נמשיך ישר לכיוון חניון חרובים- נקודת ההתחלה של המסלול. במקום חניה רחבה עם שולחנות פיקניק.

אפשרות נוספת להגעה לחניון חרובים היא דרך המושבה יקנעם (עלולה להיות סגורה בשבתות ובחגים): מכביש זכרון יעקב- צומת יגור (70), נפנה דרומה למושבה יקנעם .
לבאים מכיוון ת”א: נפנה ימינה רמזור אחד אחרי קניון הדרכים של יקנעם.
לבאים מחיפה והצפון: נפנה שמאלה רמזור אחד אחרי צומת התשבי.
מהכניסה למושבה יקנעם נסע כ- 2.5 ק”מ דרומה עד סוף הכביש, שם נפנה ימינה. מכאן ניסע בכביש לאורך קיבוץ הזורע. על יד בית הקברות של קיבוץ הזורע (משמאל) נמשיך ישר בדרך עפר (טובה ועבירה לרכב פרטי). נעבור ליד עין אמי (עין חשרת) ונמשיך עד לחניון החרובים.

הגעה למסלול הארוך
מכביש 672 במחלף אליקים, ניסע מזרחה לכיוון יישובי רמת מנשה. כעבור שתי כיכרות מטפס הכביש מעלה. נעבור את הפניה (שמאלה) לכיוון יקנעם מערב ונמשיך עם הכביש הראשי עד שנראה משמאלנו (צפונה) מפרץ קטן וסימון שבילים אדום. מפרץ זה ממוקם כ-ק”מ דרומית לכניסה למושב עין העמק.  ממפרץ זה יוצאת דרך עפר המוליכה אל המסלול הארוך של נחל השופט.

בלוגים וקישורים נוספים
לקריאת הבלוג של רז, בן שירות לאומי בלטם אשר בעצמו מרותק לכיסא גלגלים ומחובר למכונת הנשמה, לחץ כאן. רז מספר בבלוג על החוויה האישית שלו כשהוא מטייל בנחל השופט.
לקריאת הבלוג של עמוס זיו מנכ”ל לטם- “גלגולו של שביל נגיש”- על הנגשת נחל השופט, לחץ כאן.
לקריאת כתבה מYnet על טיול בנחל השופט – לפנים משורת הדין,לחץ כאן
לקריאת הבלוג של עו”ד יהודה מירון, חבר ועד המנהל של עמותת לטם, על נגישות בשטחים פתוחים, לחץ כאן.

רוצים לעקוב אחרנו בפייסבוק? לחצו כאן.