עמק השלום

אודות עמק השלום
חוות עמק השלום באביב של שנת 1960 הזדמן לגבעה פורחת שלגדות נחל השופט ד”ר אוסקר אדר. יחד עם חברו אדריאן הניחו אבן ראשונה לחווה, שלימים קיבלה את השם עמק השלום.
אוסקר היה טייס ממוצא גרמני, שהחליט לקבוע כאן את משכנו לאחר חיפוש עצמי ורוחני. חיפוש שהחל בגרמניה, נמשך במזרח הרחוק והסתיים בישראל.
ב- 1964 הצטרף לאוסקר ואדריאן נוצרי אוסטרי בשם הרמן בצנר.
ברבות השנים נתגלעו חילוקי דעות בנושאים תיאולוגיים בין אוסקר להרמן. אוסקר עזב את עמק-השלום, התגייר, שינה את שמו ל”אשר” ועבר לגור בירושלים. ד”ר אשר אדר שמר על קשר חם עם עמותת לטם לאורך השנים ונפטר בשיבה טובה בשנת 2011.

הרמן בצנר ויוסף אלישע, מהדיירים הראשונים בעמק השלוםבמשך השנים יצאו ובאו דיירים שונים בעמק-השלום. להרמן, שנשאר במקום, הצטרף בשנות השבעים יוסף אלישע. השניים בנו, נטעו ושתלו וכך הפריחו את אדמת הטרשים למקום ציורי של ממש. הם הקפידו לשמור על אורח חיים אקולוגי שבא לידי ביטוי בעיבוד האדמה, במערכת חשמל סולרית לצרכים ביתיים ושימוש במי מעיין. יוסף והרמן כמו גם ד”ר אדר הקפידו על שימוש במזון צמחוני-אורגני שאת רובו גידלו בעצמם בעמק-השלום.
יוסף והרמן היו חברים בתנועת “ידידי אנוש” – נוצרים חוקרי תנ”ך, אוהבי ישראל. הם האמינו כי על עם ישראל לחזור לערכי תורת ישראל: נתינה, אהבת הארץ, בניית הארץ ועבודת ה’. כמו כן האמינו כי שיבת ציון והגאולה השלמה תתרחש רק כאשר ישוב עם ישראל לדרכי התורה.

בסוף שנת 1999 שלח יוסף יד בנפשו. בתחילת שנת 2000 נפטר הרמן בשיבה טובה והוא בן 99 שנים. הם הורישו את המקום למועצה האזורית מגידו וציוו את המקום לפעילות אשר תתרום לעם ישראל, לזקוקים לעזרה ותשמור על הצביון האקולוגי של המקום.

פעילות עמותת לטם בחוות עמק השלום
בית הבד בעמק השלום, הנגיש לכיסאות גלגלים.החל משנת 1995 מפעילה עמותת לטם מרכז הדרכה בטבע לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים בעמק-השלום ובכך ממשיכה לקיים את החווה החקלאית ולפתוח את שעריה למטיילים הרבים הפוקדים את האזור. בחווה נערכות סדנאות חקלאות קדומה, שמטרתן לחזק את הקשר של המשתתפים לטבע ולמקורות, תוך התנסות מעשית והפעלת מתקנים חקלאיים משוחזרים ומונגשים כגון: גת, בית בד, באר אנטיליה, גורן ומערכת חקלאות שלחין. הפעילות משלבת התנסות ביצירה מגוונת, שימוש בריחות, צלילים וחומרים שמזמן לנו הטבע. כל זאת תוך חיזוק ופיתוח מיומנויות פיזיות ומוטוריות באופן חווייתי, פיתוח יצירתיות וגירוי החושים, התמודדות אישית עם אתגרים ופעילות חברתית מהנה.

קצת על האזור כבשים בעמק
רמת מנשה הינה קער גיאולוגי בין הקמרים של הר הכרמל מצפון, הר אמיר (אום אל פחם) והשומרון מדרום. רמת מנשה בנויה מסלע גיר רך – קירטון שבתוכו רובדי צור ושכבות חוואר ונארי אטימות למים. הקירטון הרך יוצר תצורת נוף של גבעות מעוגלות ורכות המאפיינות את הנוף של רמת מנשה. השכבות האטימות למים וכמות הגשם הרבה יחסית (כ- 650 מ”מ בשנה), גורמות לזרימות חזקות בנחלים בחודשי החורף ולנביעת מאות מעיינות קטנים לאורך ערוצי הנחלים. סוג המסלע המקומי, הנסדק ונשבר בקלות, מציע לכל דורש שפע של אבנים, חלקן אף מלבניות ומתאימות לבנייה.

מקורות המים, הגבעות הנוחות לבנייה, הצומח והחי
כלניות בעמקששכנו באזור יצרו תנאים נוחים להתיישבות בני אדם. ואכן, אנו מוצאים עדויות לרצף התיישבות האדם ברמת מנשה מהתקופה הפרהיסטורית ועד ימינו אנו.
האזור מתאפיין בהיותו חלק מריאה ירוקה מרכזית בשולי מישור החוף. הוא נתחם על ידי שני צירי מעבר עיקריים, הן בעבר והן בהווה. בצפון ואדי מילק (כיום תוואי כביש 70) ובדרום נחל עירון (כיום תוואי כביש 65). האזור כולו מתאפיין במרקם עדין של התיישבות כפרית דלילה, מרחבי נוף פתוח ויערות.

רמת מנשה עשירה בערכי נוף וטבע: יער מחטני גבוה, גבעות צופות לנוף, נחלים, יער גדות נחלים, מעיינות, בוסתנים ואתרים ארכיאולוגיים, שטחים של בתה עשבונית הכוללים פריחה של גיאופיטים נדירים כגון תורמוס כחול, סחלבים, עיריוני צהוב, יערות פארק של אלון התבור וצמחי תבלין. האזור משופע גם בחיות בר בשל אופי השטח הפתוח כגון: צבאים, תנים, חזירי בר, שועלים, זוחלים, ציפורים ועוד.

לסיפור עמק השלום המלא לחץ כאן

איך מגיעים?

מכביש יקנעם- צומת מגידו (66), כ- 1 ק”מ מדרום לכניסה לקיבוץ הזורע, נפנה מערבה לפארק רמת מנשה. בצומת שלט חום גדול המורה על הכניסה לפארק רמת מנשה ונחל השופט. נעבור בשער הכניסה לפארק ונחלוף על פני תחנת מידע יערנית שהציבה קק”ל במקום. נמשיך לאורכו של נחל גחר בדרך סלולה עד לעיקול חד ימינה בסוף העלייה.
לאחר כ- 200 מ’ נגיע לפיצול. שלט יערני קטן יכוון אותנו לפנות ימינה בדרך היורדת לנחל השופט ועמק השלום. בסוף הירידה נפנה שמאלה ולאחר כ- 200 מ’ נפנה ימינה ונחצה את מימיו של נחל השופט בגשר אירי (המעבר מותאם לכל סוגי כלי הרכב). לאחר חציית הנחל נמשיך ישר לכיוון חניון החרובים וממנו נפנה שמאלה לעבר עמק השלום. (ניתן לצאת מחניון החרובים לטיול רגלי בנחל השופט, המסלול נגיש לכיסאות גלגלים).

סריקת ברקוד זה תפנה לתוכנת "waze", שמובילה מהמקום בו אתה נמצא לעמק השלום

סריקת ברקוד זה תפנה לתוכנת “waze”, שתוביל אותך מהמקום בו אתה נמצא לעמק השלום

דרך המושבה יקנעם (הדרך לעמק דרך המושבה עלולה להיות סגורה בסופי שבוע ובחגים):

מכביש זכרון יעקב- צומת יגור (70), נפנה דרומה למושבה יקנעם .
לבאים מכיוון ת”א: נפנה ימינה רמזור אחד אחרי קניון הדרכים של יקנעם.
לבאים מחיפה והצפון: נפנה שמאלה רמזור אחד אחרי צומת התשבי.
מהכניסה למושבה יקנעם נסע כ- 2.5 ק”מ דרומה עד סוף הכביש, שם נפנה ימינה. מכאן ניסע בכביש לאורך קיבוץ הזורע, על כביש האספלט. על יד בית הקברות של קיבוץ הזורע (משמאל) נמשיך ישר בדרך עפר (טובה ועבירה לרכב פרטי). נעבור ליד עין אמי (עין חשרת) ונמשיך עד לחניון החרובים. בחניון יש פניה שמאלה ומיד צומת קטנה בה נפנה ימינה לדרך כורכר איכותית (לא להתפתות להמשיך ישר בעליה עם הכביש). על דרך זו ניסע כק”מ ונגיע לעמק השלום. (ניתן לצאת מחניון החרובים לטיול רגלי בנחל השופט, המסלול נגיש לכיסאות גלגלים).