זמן ירוק

פעילות במסגרת פרויקט "זמן ירוק"

חוגי טבע לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים. חוגי הטבע פועלים במוסדות שונים ברחבי הארץ כגון: הוסטלים של דיון מוגן בקהילה, מועדונים חברתיים, מוסדות שיקומיים ועוד. החוגים מתקיימים בקבוצות קטנות (כ- 15 משתתפים) ומהווים מסגרת חברתית-לימודית המאפשרת למשתתפים ללמוד על העולם הסובב אותם וליהנות מפעילות קבוצתית-מגבשת. במסגרת החוג אנו מקפידים להביא את המשתתפים אל הטבע ואת הטבע אל המשתתפים.

רקע
כ-10% מהאוכלוסייה בישראל הינה בעלת צרכים מיוחדים. לאור הצרכים המרובים של אוכלוסייה זו בכלל וביציאה לפעילות בחיק הטבע בפרט, נבצר מרבים מהם להשתתף בפעילות העשרה בשטח הפתוח. יציאה לפעילות בטבע היא אחד הדברים המעשירים את הנפש. מרבדי פריחה, זרימת מים ועצים מוריקים הם רק חלק קטן משלל גירויים שמזמן לנו הטבע.

לאור זאת, מקיימת לטם חוגי טבע המעניקים לחניכים חוויה והנאה ומביאים את הטבע אל המשתתפים. חוג הטבע מאפשר שילוב במסגרת שעות הפנאי. לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים יש קושי להשתלב בחברה הרגילה, במיוחד בתחום הפנאי. רבים משולבים במסגרות עבודה או לימודים בשעות הבוקר, אך בשעות אחה”צ מוצאים עצמם ללא תעסוקה. חוגי הטבע מאפשרים מסגרת חברתית-לימודית המאפשרת למשתתפים בה ללמוד על העולם הסובב אותם וליהנות מפעילות קבוצתית-מגבשת. יש לציין כי בארץ ישנם ארגונים רבים הנותנים מענה לילדים בעלי צרכים מיוחדים אך מבוגרים בעלי צרכים מיוחדים זוכים למעט פעילויות העשרה ופנאי וחוגי הטבע מהווים מסגרת ייחודית הנותנת מענה לאוכלוסייה זו.

מטרות הפרויקט

 • קיום תוכנית שבועית בנושא טבע וסביבה עבור ילדים ובוגרים בעלי צרכים מיוחדים. תוך שילובם בבילוי שעות הפנאי (חינוך בלתי פורמאלי)- תחום שמאוד לא זמין להם כיום.
 • קידום, העשרה וחיזוק מיומנויות למידה ומיומנויות מוטוריות בקרב קהל היעד.
 • רכישת מיומנויות האזנה ושיתוף פעולה קבוצתי הן של המשתתפים בפעילות והן כהליך למידה על הקשבה ושיתוף פעולה בעולם החי והצומח (ממלכת הדבורים, קיני נמלים וכו’).
 • לימוד מושגי יסוד בתחום הטבע והסביבה תוך שימת דגש על חינוך לשמירת טבע וחיסכון במים.
 • הרחבת קהל היעד המשתתף בפרוייקט לקבוצות נוספות ברחבי הארץ.

מהלך הפעילות
במסגרת הפרוייקט מתקיימים חוגי טבע לילדים ובוגרים בעלי צרכים מיוחדים ברחבי הארץ. כל קבוצה מונה 10-15 משתתפים, אשר נפגשים אחת לשבוע לחוג שאורכו כשעה וחצי. החוגים מתקיימים במוסדות שונים ומשלבים סיורים קצרים לאתרי טבע באזור. חלק מן הקבוצות גם משתלבות בתוכנית הטיולים או הסדנאות של עמותת לטם ויוצאות מספר פעמים בשנה ליום פעילות ארוך מחוץ למסגרת. החוגים מודרכים על ידי צוות הדרכה מקצועי ומיומן, ובעל ניסיון עשיר בתחומי: טבע, ידיעת הארץ והחינוך המיוחד.

מדדים להצלחת הפרויקט

 • המשתתפים ילמדו מושגי יסוד בתחום הטבע והסביבה.
 • המשתתפים ייהנו מפעילות חברתית-לימודית וירכשו מיומנויות חברתיות כגון: שיתוף פעולה קבוצתי, השתתפות בשיחה מרובת משתתפים ועוד.
 • הגדלת מספר המשתתפים אשר יזכו ליהנות מפעילות שנתית בחוגי הטבע.

בדיקת ההצלחה של מדדים אלו תיעשה על ידי חידון מסכם למשתתפים, ועל ידי משובים הממולאים ע”י מדריכות החוג אחת לחודש, ומרוכזים אחת לרבעון על ידי רכזת החוגים בעמותת לטם. בנוסף, אחת לרבעון רכזת החוגים צופה בחוג וממלאת משוב מקיף הכולל התייחסות לתכנים ולהדרכה. בלטם ישנו מערך משובים מובנה מזה 9 שנים.

לפרטים נוספים ותרומה – צרו קשר:
רותם ויינר- רכזת פרוייקטים
rotem@lotem.net
לתרומה דרך האתר לחצו כאן

נהנתם? הפיצו הלאה...
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn