הבלוג של רז: נחל השופט

SAMSUNG

שלום, קוראים לי רז ואני בן שירות לאומי בעמותת לטם- טבע נגיש לכולם.
בבלוג הזה אני אשתף אתכם בחוויות, טיולים והתרשמויות- לטוב ולרע (בעיקר לטוב).
היום אני רוצה לספר לכם על מקום אהוב עלי במיוחד-נחל השופט.

אני בחור בן +19 מכפר קטן ושקט בצפון הארץ, יקנעם המושבה. כשהייתי בן 8 וחצי נפגעתי בתאונת דרכים קשה שהשאירה אותי מרותק לכיסא גלגלים ועם מכונת הנשמה.
היום אני כבר יודע לחיות עם הנכות והמגבלות וליהנות מחיים. אחד הדברים שאני מאוד אוהב ומעריך הוא טיול בחיק הטבע, ואני מכיר מקום שכל אחד ואחת יכולים ליהנות ממנו.
ממש ליד סוף הרחוב שאני גר בו מתחילה הכניסה לנחל השופט. מאז שאני זוכר את עצמי, תמיד נהגתי ללכת לנחל, להסתובב ביער, לקטוף אורניות ואפילו ללכת לאיבוד לפעמים (חוויה מאוד מעניינת אני חייב לומר). היום אני כבר לא יכול לטפס, לקפוץ ולרוץ ביער כמו בילדותי, אך אני עדיין יכול לטייל וליהנות מהטבע במסלול הנגיש בנחל השופט.
מי שיזמה את הנגשת הנחל הייתה עמותת לטם. בעזרת קק”ל, נבנה והותאם המסלול בנחל השופט, כך שכל אדם, קבוצה ואוכלוסייה יוכלו לטייל בו תוך כדי שימור הנוף הייחודי של המקום באופן ידידותי לסביבה. הJNF ארה”ב עזרו לגייס משאבים להשלמת השביל למסלול מעגלי על מנת שכל אחד, לרבות בעלי מוגבלויות שונות, יוכל להגיע לכל מקום במסלול.
המסלול עצמו קליל וחביב, רחב ומותאם לכיסאות גלגלים ועגלות תינוקות. יש סימונים מיוחדים על המדרכה, אבני שפה מוגבהות עבור אנשים עם עיוורון שידעו בכל פעם שיש פניה/עיקול ועבור המשתמשים בעזרי הליכה כמו הליכון או מקל נחיה כדי שלא יסטו מהשביל ויוכלו לטייל בבטחה.
לאורך כל המסלול ישנם עצים, שיחים, קנים ופרחים ועוד סוגי צמחייה אשר משמשים בית גידול למגוון בעלי חיים, כמו שועלים, דורבנים ונמיות. השהות בתוך כל הירוק נותנת הרגשה של רוגע ושלווה, דברים שכל אדם צריך מדי פעם. אני אישית ממליץ לעשות את המסלול ללא לחץ, ביום פנוי, כדי להפיק את מיטב ההנאה. כמובן שבשביל כך יש גם פינות עצירה ותצפית לאורך כל המסלול.
בסוף השביל ישנם שולחנות וכיסאות מעץ לאלה שרוצים לעשות פיקניק/מנגל כשמסיימים את הטיול. רוב השולחנות נגישים כך שכל אחד יכול לאכול יחד עם משפחתו בכיף בטבע.
כמובן שכולנו רוצים לשמור על הסביבה, אז כשתסיימו את הארוחה, אנא זרקו את הלכלוך והשאריות לפח.
מומלץ להגיע בכל עונות השנה, אך מניסיוני מעדיף לבוא לנחל השופט בזמן החורף או באביב מכמה סיבות- כמו שרובנו יודעים, הגשם הוא לא אורח קבוע במדינה שלנו, והרבה יותר אטרקטיבי ומהנה להגיע לנחל עם מים זורמים מאשר לנחל ריק ויבש. כמו כן, לאחר שיורד גשם האוויר נקי, האבק יורד מהצמחים והרבה בעלי חיים יוצאים החוצה. אלו ההעדפות שלי, אך הקסם של המקום תמיד נשאר ומומלץ להגיע בכל עונות השנה.
במהלך השנים למדתי שבימי שבת ובחגים מגיעים לנחל המוני מטיילים מכל רחבי הארץ. אז אם חשקה נפשכם בשקט, מומלץ לבוא בימות השבוע. בסוף המסלול יש חניון לרכבים- חניון החרובים. דבר שמקשה על הנגישות הוא שהרבה מטיילים מחנים את רכבם בשולי הדרך. אנא הימנעו מזה.
עד לפעם הבאה, כאן רז מדווח מהשטח. ^-^

נהנתם? הפיצו הלאה...
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn