פארק רמת מנשה- מרחב ביוספרי

חבל ארץ רמת מנשה הנמצא בין יקנעם לקיבוץ גלעד, מהיפים בארצנו, הוכרז ע”י אונסק”ו כמרחב ביוספרי – מרחב השומר על איזון מושלם בין האדם לטבע, למען הדורות הבאים.

אזור רמת מנשה ויערותיו מתאפיין בהיותו תמהיל המשלב אדם וטבע. שילוב נכון בין צרכי הקיום של האדם באזור מחייתו ומעורבות של התושבים בניהול המרחב בו הם חיים, הינו אחד מהמרכיבים המרכזיים של מרחב ביוספרי. שימור המרקם העדין בין החי, הצומח והאדם הוא סוד ההצלחה של מרחב בר קיימא. עד היום הצליחו תושבי המועצה האזורית מגידו לשמר את האינטימיות של האזור ומרחבי הנוף המיוחדים שבו. כיום, בעידן של פיתוח מואץ ושיקולים כלכליים

המאיימים על השטחים הפתוחים יש צורך להגן על האזור. בהיות רמת מנשה קרובה כל כך לצירי תחבורה ארציים וזמינה למטיילים ומבקרים ממרכז הארץ, חשוב להגן עליה הן ממפגעי פיתוח והן מגודש מטיילים לא מבוקר. מאידך, ישנה חשיבות שתושבי האזור ייהנו כלכלית משימור האזור.

 תכנית מתאר שהוכנה על ידי משרד יעד אדריכלים ואדריכלית הנוף חנה ליבנה, נותנת מענה סטטוטורי-משפטי למרחב ובכך מגנה על מעמד השטחים הפתוחים בפארק. התוכנית רואה חשיבות לשמר ולהגן על הפארק כנכס מרכזי של כל אזור ההתיישבות הכפרית והשטחים הפתוחים, שהם ריאה ירוקה, לא רק לתושבי האזור אלא גם לכלל תושבי המדינה. חלק משטחים אלה מוגנים על פי חוק בהיותם מוגדרים כשמורת טבע או יערות. בהתאם לכך התכנית מציעה:

“קביעת אזורי פיתוח מותנים – מכלולים. באזורים אלה ניתן יהיה לפתח פעילות לנופש ותיירות לאחר הכנת תכנית מנחה כוללת שתציג כניסות/יציאות לאזור, אזור לשימור וטיפוח, מוקדי פעילות ותנחה את כושר הנשיאה של המכלול…”

נקודת המוצא של הליך התכנון היתה ביטוי לרצונם של תושבי האזור – לשמר את האזור במתכונתו הנוכחית. במסגרת תוכנית אסטרטגית שקיימה המועצה האזורית מגידו המליצו רוב הועדות שהורכבו מתושבי המועצה לשמר את הצביון של השטחים הפתוחים ברמת מנשה כמו שהם.

עמוס זיו, מנכ”ל עמותת לטם לוקח חלק פעיל במנהלת הפארק ועזר בקידום הכרתו כמרחב ביוספרי.  כעמותה הפועלת בתוך המרחב הביוספרי אנו מקדמים חינוך והסברה אודות המרחב הביוספרי והערכים החברתיים והסביבתיים הקשורים בו.

לצפייה במפת המרחב הביוספרי לחצו כאן