אמא אדמה

טיול של פרויקט "אימא אדמה"

פרוייקט חברתי-סביבתי לנשים מוכות וילדיהן. במסגרת הפרוייקט מופעלות תוכניות העשרה שנתיות במקלטים לנשים מוכות ברחבי הארץ. נשים מכל מקלט יוצאות ל-4 פעילויות מעשירות בחיק הטבע, אחת בכל עונה של השנה. באמצעות פעילויות אקטיביות בחיק הטבע, מקבלות המשתתפות הזדמנות ליהנות מן הטבע, לחוות תחושות של חופש ורוגע ולעבור תהליך של העצמה אישית ומשפחתית.

רקע
בישראל ישנם 13 מקלטים לנשים מוכות וילדיהן, הממוקמים בכל רחבי הארץ. כל שנה, כ- 600 נשים בגילאי 20 עד 65 מגיעות למקלטים אלו לתקופה הנעה בין מספר שבועות לשנה שלמה. אל המקלטים מגיעות נשים מכל רחבי הארץ ממגזרים שונים באוכלוסייה: ערביות ויהודיות, דתיות וחילוניות, עולות חדשות וותיקות. יחד עם הנשים מגיעים גם ילדיהן בטווח גילאים רחב, החל מתינוקות שזה עתה נולדו וכלה בנערים מתבגרים. רובם ככולם חיו בסביבה של פחד ואיום כל חייהם ורבים מהם היו בעצמם קורבנות של אלימות פיזית ונפשית.
במהלך שהותן במקלט, מקבלות הנשים הזדמנות לשיקום פיזי ונפשי, בעקבות תקופות ארוכות של התעללות וניצול. תקופת השהות במקלט הינה מלחיצה וקשה הן לנשים והן לילדיהן .
בתגובה לצורך העז לחשוף נשים וילדים אלו לכוחות המרפאים של הטבע, ובעקבות דרישה של הצוות המקצועי לפעילות חוץ מעשירה, יצרה לטם את פרוייקט “אמא אדמה”- פרוייקט חברתי- סביבתי לנשים מוכות וילדיהן.

מטרות הפרויקט

  • לקיים פעילות חוץ מעשירה ומהנה: במשך תקופה ארוכה מסתגרות הנשים עם ילדיהן במקלט ולא מתאפשר להן לצאת אל השטח הפתוח ולנשום אוויר צח. הפרוייקט יאפשר להן להנות מן הטבע ומן העולם הסובב אותן באווירה בטוחה ורגועה.
  • גיבוש חברתי- משפחתי : במהלך הפעילויות יושם דגש תקשורת הורית טובה וגיבוש חברתי בין הנשים במקלט לבין עצמן, על מנת לשפר את אווירת היום-יום במקלט וכן את הכישורים ההוריים.

מהלך הפעילות
במסגרת הפרוייקט יופעלו תוכניות העשרה שנתיות במקלטים לנשים מוכות ברחבי הארץ.
במהלך שנת פעילות, תצאנה המשתתפות מן המקלט ל-4 פעילויות מעשירות בחיק הטבע, אחת בכל עונה של השנה. הפעילויות יודרכו על ידי הצוות המקצועי של עמותת לטם, שהוכשר במיוחד לעבודה עם ילדים ובוגרים בעלי צרכים מיוחדים. במהלך הפעילות יחשפו האמהות וילדיהן לשינויים החלים בטבע לאורך השנה: השלכת בסתו, מחזור המים בחורף, פריחת האביב וחומו של הקיץ. בהתאם לעונת השנה, תהיה למשתתפות הזדמנות לקחת חלק בסדנאות החקלאות הקדומה בחוות עמק השלום: להפיק שמן זית בבית הבד, לאפות לחם בטבון על מדורה או להכין יין בגת. באמצעות פעילויות אקטיביות בחיק הטבע, יקבלו המשתתפות הזדמנות ליהנות מן הטבע, לחוות תחושות של חופש ורוגע ולעבור תהליך של העצמה אישית ומשפחתית.

מדדים להצלחת הפרויקט

  • האמהות וילדיהן ייהנו מיציאה מודרכת לשטח הפתוח ויכירו תהליכים בטבע הקשורים לעונות השנה.
  • האמהות וילדיהן יעבדו יחד במשימות קבוצתיות וילמדו כיצד לתקשר ביתר קלות ולשתף פעולה.
  • על ידי פעילות רגועה ומהנה בשטח הפתוח, יזכו האמהות וילדיהן להנות מתחושה של התחדשות, צמיחה וביטחון גם בעולם שהיה עד כה מקור לפחד ואיומים.

בדיקת ההצלחה של מדדים אלו תיעשה על ידי משובים שינתנו לנשים המשתתפות, לצוות המדריכות ולצוות המקצועי המלווה את המשתתפות. בלטם ישנו מערך משובים מובנה מזה 9 שנים. אחת לרבעון מרוכזים הנתונים על ידי רכזת ההדרכה על מנת לשפר את הפעילות ולהתאימה בצורה הטובה ביותר למשתתפות.

לפרטים נוספים ותרומה – צרו קשר:
04-9591808
office@lotem.net
לתרומה דרך האתר לחצו כאן

נהנתם? הפיצו הלאה...
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn