עמותת לטם כמנגישת שירות בתחום הטבע והתיירות בישראל- תקציר הרצאה לכנס נגישות השירות

שם האירגון: לטם – טבע נגיש לכולם

תאור העמותה ותהליך ההטמעה

עמותת לטם הוקמה לפני 20 שנה במטרה להעצים אוכלוסיות מיוחדות ע”י פעילות חווייתית בחיק הטבע. העמותה קמה כתוצאה מההבנה כי אין אף גוף בארץ המאפשר לאנשים עם צרכים מיוחדים (על קשת הלקווית השונות) להנות מהטבע, לטייל בו ולפעול בו, כשם שאנשים נורמטיביים נהנים בו. לעמותה 3 תחומי פעילות מרכזים: טיולים, סדנאות חקלאות קדומה בעמק השלום וחוגי טבע במוסדות ברחבי הארץ.

מאפיינים ייחודים בפרויקט

תחום הטיולים מתמחה למעשה בשלושה סוגי הנגשה:

  1. הנגשת התכנים בהדרכה- צוות המדריכים בעמותה עוברים הכשרה מסודרת ומקיפה העוסקת בלקויות השונות ובדגשים לעבודה עם קבוצות שונות. ההדרכה בטיולים נעשית בקבוצות של עד 15 משתתפים, כך שתינתן תשומת לב לכל מודרך וצרכיו (כל זאת ללא תוספת עלות מצד הקבוצה). צוות המדריכים משתמש בעזרי הדרכה רבים המותאמים ללקויות השונות- החל מלוחות תקשורת, דרך הצגות ועזרים תלת מימדים ועד משחקי אתגר ומשימה לקבוצות אנרגטיות.
  2. הנגשת תיירות- עמותת לטם היא הגוף היחידי בארץ הנותן מענה בצורה מקצועית לאנשים עם צרכים מיוחדים. דבר זה בא לידי ביטוי במספר אופנים: ביקור מקדים במוסדות, תחקור מעמיק של צוות המוסד לגבי המטיילים, התאמת המסלול ליכולות המודרכים ולתחומי העניין שלהם, בדיקת המסלול במידת הצורך, מערך מישוב מסודר והסקת מסקנות לגבי כל טיול שמבוצע, נתינת מענה לבודדים המחפשים מסלולים נגישים דרך אתר האינטרנט שלנו ועוד…
  3. הנגשת מסלולי טבע- לפני כ- 10 שנים עמותת לטם הנגישה מסלול טיול בנחל השופט. כיום אורכו של השטח הנגיש הוא כק”מ וחצי ובמהלכו ניתן לראות מוקדי עניין מיוחדים- מפל מים, מעיין שכבה, שרידי טחנת קמח, מערה ועוד… המסלול מותאם גם לקבוצות של כיסאות גלגלים המטיילות במקום מבחינת מקומות עצירה (מרחב מספק לתנועה) ונקודות ישיבה. הנגשת המסלול לוותה ע”י “ועדת היגוי” שהורכבה מנציגים בעלי לקויות שונות במטרה לראות כיצד להנגיש את המסלול לכל לקות ולקות.

אתגרים שעלו במהלך הפרויקט

  1. במהלך השנים התחלנו לעבוד עם קבוצות בעלות יכולות תפקודיות נמוכות יותר ויותר. בכל פעם עלתה שאלה לגבי דרך העבודה ולגבי התאמת הפרוייקט לקבוצות אלה. במהלך ההרצאה נתאר את הקשיים שעלו ואת דרכי ההתמודדות עם קבוצות אלה, עד כדי הנגשת השירות גם לאוכלוסיות אלה. עלתה גם שאלת החשיבות ביציאה אל הטבע של קבוצות אלה אל מול הקושי הפיסי הרבה איתו הם מתמודדים במקרים שכאלה.
  2. איתור מסלולים נגישים ברחבי הארץ- בארץ קיימים מעט מאוד מסלולים המונגשים לכיסאות גלגלים בצורה איכותית. עמותת לטם בודקת כל מסלול נגיש שקיים ובמידת הצורך יוצרת קשר עם הגורם האחראי- רשות הטבע והגנים, קק”ל והחברה להגנת הטבע.
נהנתם? הפיצו הלאה...
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn