ארבע עונות

טיול בטבע במסגרת פרויקט "ארבע עונות"

פרויקט הדרכה חינוכי-סביבתי לילדים ובוגרים בעלי צרכים מיוחדים. הפרוייקט מאפשר לכ-7,000 משתתפים לצאת לפעילות נגישה בחיק-הטבע מדי שנה. כל קבוצה יוצאת ל-4 טיולים, אחד בכל עונה של השנה. הפעילות נערכת בקבוצות קטנות (5-12 בקבוצה) וההדרכה מותאמת לקהל היעד: עזרים בכתב ברייל לעיוורים, לוחות תקשורת לאוטיסטים ועוד.

רקע
“בטבע קיימים יסודות מרפאים היכולים לתמוך בתהליכים טיפוליים. הדיאלוג המתקיים בין האדם ובין הטבע יכול לתרום לחיזוק “רווחתם” של בני אדם מבחינה פיזית, רגשית ונפשית”.
(Dr Burns G.W, 1998 University of Philadelphia)

יציאה לפעילות בחיק הטבע היא ללא ספק אחד הדברים המעשירים ומרחיבים את הנפש. מרבדי פריחה, זרימת מים, מסתורי מערות ועצים מוריקים הם רק חלק קטן משלל גירויים וריגושים שמזמן לנו הטבע.
עבור 10% מהאוכלוסייה בישראל טיול בטבע אינו דבר מובן מאליו. בעלי נכויות פיזיות, חושיות ונפשיות מתקשים ליהנות מהטבע הסובב אותנו עקב נגישות פיזית לקויה והעדר הסברים והמחשות מופשטים המותאמים לצרכיהם.

מטרות הפרוייקט

  • קיום תכנית שנתית של פעילויות טבע עבור ילדים ובוגרים בעלי צרכים מיוחדים.
  • קידום מיומנויות למידה, מיומנויות מוטוריות וכישורים חברתיים בקרב קהל היעד.
  • העשרה של תכני הלימוד הנלמדים במסגרות השונות על ידי פעילות חוקרת בחיק הטבע. לדוגמא: טבע בחגי ישראל, מושגי יסוד בבוטניקה, טבע במקורות, היסטוריה של ארץ-ישראל ועוד.

מהלך הפעילות
במהלך השנה, תצא כל קבוצה לסדרת מפגשים יומיים בחיק הטבע. כל קבוצה תמנה 5-12 חניכים בליווי מדריך צמוד. גודל הקבוצה יקבע על פי היכולות הפיזיות והשכליות של המשתתפים בה. ההדרכה המלווה את הפעילות תותאם לכל ילד ובוגר על פי צרכיו. ילד בעל עיוורון יוכל למשש אמצעי המחשה תלת ממדיים ולקרוא הסברים בכתב ברייל, ילד עם אוטיזם יוכל להעשיר את ידיעותיו בעזרת לוחות תקשורת מצוירים, אדם הלוקה בשכלו יזכה ליחס אישי והסברים מופשטים המותאמים להבנתו ויכולותיו. לפני כל פעילות מקיים צוות ההדרכה של לטם ביקור במוסד החינוכי על מנת  להתאים את ההדרכה לצרכי המשתתפים ורצונותיהם. הפעילות כוללת טיולים המתקיימים במסלולי טיול נגישים ברחבי הארץ וסדנאות חקלאות קדומה המתקיימות בחוות עמק השלום. בין הסדנאות בחווה: הפקת שמן זית בבית הבד בסתיו, קציר חיטים ואפיית לחם באביב ודריכת ענבים והפקת תירוש בקיץ- בגת היחידה בעולם הנגישה לכסאות גלגלים .

מדדים להצלחת הפרויקט

  • הגדלת מספר המשתתפים אשר יזכו ליהנות מפעילות חוויתית בטבע.
  • המשתתפים יבינו את המאפיינים השונים של עונות השנה.
  • יכירו את נופי ארץ ישראל ואתריה.
  • יפנימו את הידע הנלמד, כל חניך על פי יכולתו.                                

בדיקת ההצלחה של מדדים אלו תיעשה על ידי חידון מסכם למשתתפים, ועל ידי משובים שיערכו עם צוות המדריכים והצוות המקצועי המלווה את המשתתפים. בלטם ישנו מערך משובים מובנה מזה 9 שנים. אחת לרבעון מרוכזים הנתונים על ידי רכזת ההדרכה על מנת לשפר את הפעילות ולהתאימה בצורה הטובה ביותר למשתתפים.

לפרטים נוספים ותרומה – צרו קשר:
רותם ויינר- רכזת פרוייקטים
rotem@lotem.net
לתרומה דרך האתר לחצו כאן

נהנתם? הפיצו הלאה...
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn