לצאת, להדריך, לפגוש אנשים / נועם ירושלמי

Blog

שמי נעם ואני משרתת כמורה חיילת בלטם צפון כבר כמעט חצי שנה. את השירות התחלתי בחודש יולי, בטירונות של כ-3 שבועות בבה”ד החינוך והנוער. שהיתה מרתקת ומשעשעת (רוב הזמן), ומשם המשכתי לקורס ההכשרה של החברה להגנת הטבע.

הקורס של החברה הוא סיפור בפני עצמו. קודם כל, ההגעה בתור מורה חיילת לקורס אזרחי לכל דבר ועניין היא מעט מבלבלת-פתאום אין “הקשב” ו”כן המפקדת”, ולעומת זאת יש רכזים שמספרים בדיחות בשיעורים והמון חבר’ה בשנת שירות שבאו לעשות שמח.
מצד שני-בטירונות נדרשתי בעיקר לעשות מה שאומרים לי, ובקורס האחריות האישית היא עצומה! כל אחד אחראי להגיע ליחידות בזמן, להשתתף, להביע דעה.
אז אחרי שוק קל והתאקלמות התחלנו בקורס. קודם בשלב הארצי בו למדנו בעיקר על מהות ההדרכה והחיבור האישי שלנו לטיולים ולארץ ישראל, ואחר כך בשלב האזורי והמעמיק בו למדנו תכנים חשובים להדרכה הפרקטית-החל מגיאולוגיה, בוטניקה והסטוריה וכלה במתודות ורעיונות להדרכות.
אחרי תקופה ארוכה מאוד בחברה להגנת הטבע הגענו בשמחה וששון ליקנעם המושבה, ללטם. התחלנו את ההכשרה שעוסקת באוכלוסיות מיוחדות ודרכי עבודה איתם, בשבועיים מטלטלים מאוד מבחינה רגשית, שבעיקר חשפו והכינו ל”דבר האמיתי”.

ומה זה בעצם ה”דבר האמיתי”?
לצאת. להדריך. לפגוש אנשים.

קיבלתי המון ידע וכלים לכל אורך ההכשרה, והרגע בו זכיתי להעביר אותו הלאה לראשונה היה מבלבל. מצד אחד-אני יודעת בדיוק מה לעשות. יש לי מערך מוכן, יש לי מתודות מגניבות ויצירתיות, ויש לי אנציקלופדיה שלמה בראש על כל שאלה שהתלמידים יתקילו אותי בה.
ומצד שני-החיים הם לא מערך מתוכנן. קודם כל יש לי קבוצה שאני צריכה להיות קשובה לרגשות שלה, לרצונות שלה. כן, גם אם זה אומר לוותר על תחנה או אפילו לשנות את כל הפעילות.
אני מרגישה שהשיעור הכי חשוב בהכשרה שלי לא התרחש בכיתה. לא בחברה להגנת הטבע וגם לא בהכשרה של לטם. הוא התרחש בנחל כמון, בנחל יצפור, בבית שערים ובעמק השלום. רק שם, בשטח, נדרשתי לפתוח את העיניים ואת הלב ולהתמסר לחלוטין לאנשים שאיתי.
המתח בין הכיתה לשטח, בין התכנון לביצוע, בין המוח ללב-הוא עצום. ואני חושבת שגם בעוד שנה וחצי, בסוף השירות שלי, הוא ימשיך ללוות אותי.
ואולי טוב שכך. אולי זה המצב האידיאלי-תמיד להיות עם ראש פתוח, להיות מוכנה להפתעות.
לי, באופן אישי, זה נותן עוד סיבה לצאת מהמיטה בבוקר.

 הכותבת היא נועם ירושלמי, מורה חיילת בלטם צפון בשנים תשע”ג-תשע”ד

נהנתם? הפיצו הלאה...
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn