שביל המעיינות

תיאור המסלול: ברכס שלמון בהרי ירושלים בתוך יער אורנים נטוע של  7,000 דונם מסתתרות להן נביעות של מעיינות. נתחיל את הסיור ביד קנדי. זוהי אנדרטה המנציחה את זכרו של ג’ון קנדי, עשויה בדמות גזע עץ כרות, המסמל את חייו הגדועים של הנשיא. האולם הגדול מוקף 51 עמודי בטון, בגובה 7.2 מ’, המסמלים את 51 המדינות של ארה”ב.
לפני שיוצאים לטיול כדאי להקיף ברגל את יד קנדי, וליהנות מהתצפית המרהיבה שמסביב.
מיד קנדי יוצא שביל מסומן כחול היורד במדרון ההר ופוגש ב”שביל ישראל” מעט לפני שמורת חורבת סעדים היא נקודת היציאה שלנו, לצד החניון שרידים של קבר שיח’ ובית בד.
השביל מסומן בצבע ירוק. זהו שביל המעיינות. השביל עובר בין טרסות גבוהות, מהמושלמות ביותר הקיימות בהרי ירושלים ובישראל בכלל, עדות לחקלאות הררית קדומה. המעיינות הראשונים בדרכנו הם עינות עמינדב, שני צמדי מעיינות הנובעים מימין לשביל, במרחק של כ-150 מ’ זה מזה. מימיהם מתכנסים למנהרה אחת ויורדים לברכה גדולה, הבנויה משמאל לשביל.
מעט הלאה משם קיימות שתי נביעות נוספות, שמידת שפיעתן, אם בכלל, תלויה בכמות הגשם שירדה בחורף. אחת הנביעות נמצאת בתוך ניקבה שמורה היטב, שקירותיה מדופנות אבן. השביל ממשיך לרדת ביער קק”ל. פה ושם רואים מערות קטנות חצובות בסלע החוואר. יש להניח שאלה הן מערות שמהן נבעו בעבר מעיינות קטנים, אשר יבשו במשך הזמן.
תחנתנו הבאה היא עינות עוזי. אלה הם שני מעיינות הנובעים זה בצד זה, בשולי היער. אחד המעיינות נובע כל ימות השנה, והוא מזרים את מימיו לברכה נאה.
מכאן נמשיך על פי הסימון הירוק מזרחה, בצד גדתו הדרומית של גיא גדול, היורד הלאה מכאן לעין חנדק. הטרסות החקלאיות בגיא נשמרו בצורה נפלאה. כ-300 מ’ מעינות עוזי נובע עין תמר, מעיין קטן ונחמד המוקדש לזכרה של תמר נתן. המעיין נובע מתוך גומה לתוך ברכה מהתקופה הביזנטית.
ניתן לשכשך רגליים בברכה וליהנות משני שולחנות פיקניק בצל עצי אלון. לאחר שננוח נוכל להמשיך בשביל המסומן ירוק, לאורך שכבת החוואר הצהבהבה, שהיא הבסיס לכמה מעיינות (יבשים) נוספים. לקראת סיום, השביל “הירוק” פוגש דרך עפר רחבה.
200 מ’ שמאלה, במורד הדרך, יביאו אותנו לנקודת הסיום של המסלול. לפני כן כדאי להמשיך בשביל ממול,  ולהגיע לאחר כ-100 מ’ לעין שריג, עוד ברכה מלאה מים ששוכנת בצל עצי ערבה.

 תכנים מרכזיים בטיול:  חקלאות קדומה, התיישבות בהר, חורש ים תיכוני, שימושי מים, צמחיית שלחין מול צמחיית בעל. התקופה הביזאנטית באזור ההר.

התאמת המסלול ללקויות השונות: מסלול הליכה ולכן מתאים ליכולים ללכת ללא הגבלה.

נהנתם? הפיצו הלאה...
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
אורך המסלול: מחורבת סעדים עד עין חנדק הוא כ-3 ק"מ (משולט בצבע ירוק)
משך המסלול: בין שעתיים לשלוש
רמת נגישות: אינו נגיש
עונה מומלצת: כל ימות השנה
דמי כניסה: אין
מצא עוד פעילויות ב: | |

התגובות סגורות.