חוג טבע סיור בעלי שיח – פוסט של מדריך

לפני כשנה התחלתי להדריך חוג מקסים של בוגרים בגילאים שונים ומרקעים שונים מארגון “עלי שיח”, ארגון שנועד לחבר’ה מרקע חרדי ודתי. חניכי “עלי שיח” מתגוררים בדירות ברחבי ירושלים, עובדים במע”ש  ומנהלים אורח חיים עצמאי יחסית.

לפני המפגש הראשון עמם היו לי לא מעט חששות – איך זה יהיה לקחת קבוצה של חבר’ה מבוגרים, במקרים רבים אף מבוגרים יותר ממני, ופעם בשבועיים להוציא אותם לסיורים והרפתקאות שונות? יתכן שחלקם מעולם לא ממש יצא לטבע וכל העניין עלול להיות עבורם חדש ומאיים….כך חשבתי.

המפגש הראשון עמם הפיג את כל חששותיי!

 מעולם לא יצא לי לפגוש קבוצה כזו, עם אוירה כה חיובית, פרגון אחד לשני ולמדריך, נכונות ללמוד דברים ולהכיר מקומות חדשים. במהלך השנה עשינו אחת לשבועיים בימי שישי סיור, בירושלים או מחוצה לה. בדרך כלל היינו נפגשים בנקודה מסוימת ומשם ממשיכים יחד בתחבורה ציבורית עד לאזור הסיור. הנסיעות הללו העניקו להם הזדמנות לקבל על עצמם אחריות ולחוש את עצמם מתפקדים כעצמאיים, וכן מפגש נוסף עם החברה ה”רגילה”.

Aley2בחרתי יעדי סיור מגוונים – מאזור עין כרם שבו שוטטנו סביב סכר בית זית, מעיין מרים ועוד, דרך עמק לבן, גן סן סימון, שוק מחנה יהודה, ליפתא, גן הורדים, עמק המצלבה, העיר העתיקה ועוד…

הסיורים נחוו כהנאה צרופה עבור כולם! במיוחד אני חושב שעצם היציאה החוצה לטבע וההתבוננות במתרחש סביב, בחילופי העונות, בתופעות הטבע השונות –  הייתה חוויה משמעותית וחשובה מאין כמוה לחבר’ה הללו, שבדרך כלל ביומיום נמצאים בתוך מבנים בעבודות השונות בהם הם עוסקים במסגרת התעסוקה המקצועית.

במהלך הסיורים ניסינו להכיר את ירושלים וסביבתה טוב יותר, ללמוד על המאפיינים השונים של כל אזור – מהפריחה שסביב, שמות הפרחים ובעלי החיים ועד ההיסטוריה האנושית והחברה בירושלים.

aley3הסיורים היו לעיתים מאתגרים – יציאה ביום חורף קר וגשום או ביום חמסין לוהט, הליכה ארוכה מזו שהם רגילים לה עם עליות וירידות לא פשוטות, וכמובן – גם הדברים הפשוטים, שנראים טריוויאליים לכאורה – להסכים לשבת על הקרקע למרות שחלקם עם מעיל שחור וארוך שלא נהוג ללכלך אותו, להשתתף בפעילויות השונות, ללכת כולם יחד כקבוצה ועוד…

עבורי, השנה הזו הייתה שנה מהנה ומשמעותית, ממנה למדתי אף על החשיבות של לאפשר לחבר’ה האלו את ההזדמנות של היציאה לטבע, להכיר את סביבתם ולהתחבר לחבריהם ולעולם בצורות שונות ממה שהם רגילים ביומיום, ולראות עד כמה הם נהנים מהחוויה של חוג הטבע.

רעואל קסל הוא מדריך חוג בעלי שיח בשנת תשע”ג

נהנתם? הפיצו הלאה...
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

התגובות סגורות.