חוג טבע בצהרון שחפים – פוסט של מדריך

פעילות קיץ- בשחפים- חוף הים 020

אל צהרון “שחפים” הגעתי לראשונה באוקטובר 2010. בית הספר שחפים ממוקם ב”צומת כח”.

כ- 10 דקות נסיעה מקריית שמונה, כשברקע מתנשא החרמון, רם ומלא הוד והדר, סביב פרושים שדות ולא רחוק משם נמצא אגם החולה.

אני מצייר במילים את הנוף שבו טובל בית הספר כיוון שזהו הנוף אותו רואים הילדים בדרכם היום יומית אל בית הספר ובחזרה, זוהי הסביבה בה הם חיים ואליה רגילים.

כאשר התחלתי להעביר את חוגי הטבע בשחפים הבנתי די מהר כי ברצוני להביא את כל היופי הזה אל החוג, להתייחס אל הטבע המקומי הסובב אותנו, להיעזר בו ובעיקר לשים לב אליו ואל הפרטים המצויים בו.

חשוב היה לי לעבוד עם לוח השנה והעונות המשתנות, להראות לילדים מה גדל כעת בשדה הסמוך ומה ניתן לעשות עם פרי העץ וירק האדמה. כך למדנו על החיטה והלחם, על הכותנה והבגד על אגוזים ושלל פירות וירקות אחרים. למדנו להכיר את החיות אשר גרות בסביבה, למדנו על שלג ועל נחלים, על שלכת ושלוליות. בשלש שנים למדנו על שלל נושאים לעתים חזרנו על חוג מוצלח יותר מפעם, לעתים גם יותר מפעמים.

אני זוכר שבפעם הראשונה שהגעתי לחוג התלבטתי האם להביא אתי את הגיטרה (בכל זאת אינני נגן מקצועי ופה ושם יוצא לי אקורד או תו לא נכון) אינני מצטער על ההחלטה – אפילו שלמה ארצי כשעולה על הבמה בקיסריה לא זוכה לכאלה תשואות אהדה כמו שקיבלתי ב”שחפים” כל פעם שהגעתי עם הגיטרה בידי. היו לי שם מעריצים שלא ממש עניין אותם אם אנחנו בסולם הנכון ואם כל המילים נכונות העיקר שעשינו שמח, מה גם שעל כל נושא בעולם יש שירים ככה שלכל חוג יכולתי להתאים שירים שיסכמו את הנושאים המדוברים. שיר על ירקות, שיר על גשם ועל קיץ, שירים על חיות ועוד ועוד.

במרבית החוגים השתדלתי לעבוד עם ‘חומרים מקומיים’, דוגמת: אצטרובלים, קני-סוף, אגוזים, עלים, קוצים, פירות הדר, חיטה, כותנה, בלוטים וכו, השתדלתי להביא את הטבע לכיתה ולעתים כשהתנאים אפשרו זאת אף יצאנו החוצה לטייל ואף הכנו תה או קלינו חיטה או אגוזים מסוכרים. אפילו הכנו פעם אחת פיתות במדורה.

את כל הדברים המקסימים האלה יכולתי לעשות רק בזכות העזרה הענקית, והנכונות והסבלנות הבלתי נגמרת מצד הצוות המלווה והמטפל של הצהרון, חשוב היה לי לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם הצוות, להיות קשוב ולתכנן מראש ובתאום פעילויות מורכבות. דרך התאום וההבנה ההדדית הצלחנו ליצור חוויה נעימה לכולם אחת לשבוע ולעתים גם בחגים ובחופשת הקיץ.

אסיים ואומר כי ההתחלה ב”שחפים” לא היתה קלה, אך משבוע לשבוע נקשר ליבי אל הילדים המקסימים ואל הצוות הנפלא וכל שבוע הייתי מגיע אל החוג ומתמלא מחדש באנרגיות טובות וממלאות. ללא ספק אנצור את השנים ב”שחפים” כאחד הפרקים היפים והעשירים של חיי.

תודה לצוות לטם שהיה המנוף והמנוע העיקרי מאחורי כל זה, על הליווי והמפגשים המעשירים ועל ההזדמנות הנפלאה הזאת.

הכותב הוא אורי גולן, מדריך חוגים בלטם בשנים תשע”א-תשע”ג.

נהנתם? הפיצו הלאה...
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

התגובות סגורות.