חוג טבע במעון נכים נתניה – פוסט של חניכים

באופן טבעי -חוג טבע במעון נתניה

כתבו: יהודית, אוסמה, חיה, ארז, אפרים, רונן, אודיה, אבי, רפי, אמירה, בני, חגית, דורית, דליה, קרין וגלית – משתתפי חוג לטם נתניה

MaonNechimבכל יום שלישי בשעה 16:30 אחר הצהרים, ללא כל הודעה מוקדמת או התראה, נפגשים כשליש מדיירי מעון נכים נתניה במועדון שבקומת המרתף. שם, מחכים להם כבר כמעט שנתיים בתאל, יונתן ושקד, ומעבירים איתם שעה וחצי של שיחה ולמידה, בליווי תמונות וניסויים, על נושאי טבע מגוונים.

רונן, בעל הזיכרון החזק, מספר: “אנחנו לומדים על נושאים כמו בעלי חיים: פרפרים, כלבים ודגים, על התחממות כדור הארץ, על מיחזור, ועוד. זה אחד החוגים המעניינים במעון ואני מחכה לו כל שבוע. כל מה שקשור לטבע מאוד מעניין ומסקרן אותי”. ומוסיף אפרים: “אני אוהב את חוג טבע, בעיקר כשלומדים על חיות”.

מספרת דורית, מהמשתתפות הותיקות בחוג: “כשהתחלנו את החוג היינו קבוצה מצומצמת מאוד. עם הזמן, הכפלנו את מספר המשתתפים והפכנו לקבוצה גדולה מאוד. אני מאוד נהנית לבוא לחוג ומשתדלת שלא לפספס אף מפגש”.

גלית, שהצטרפה לקבוצה לפני מספר חודשים משתפת: “בהתחלה כשהגעתי, למדנו על יתושים. חששתי קצת כי לא אהבתי טבע בבית הספר, אך אח”כ ראיתי שלומדים כאן בצורה כייפית ולא רגילה, והחלטתי להישאר.

בחוג ישנה אווירה משפחתית מאוד, והוא גם מועבר ע”י משפחה – בתאל ויונתן המדריכים, ובתם הקטנה שקד, בת שנה וארבעה חודשים שמרגישה בבית ואוהבת להיות מאומצת ע”י כל החברים. “יש לנו מדריכים חביבים ונחמדים”, מספר בני, “אני לומד בחוג לבחון דברים חדשים שלא ידעתי עליהם, ומרחיב את הידיעות שלי”.

כששקד עוד הייתה בבטן, למדנו יחד על שלבי ההריון והלידה וציפינו כולנו יחד לבואה. כבר אז הייתה חלק מהמשפחה. מאז הלידה כולנו מלווים את ההתפתחות שלה, והיא מצידה מקפידה להצחיק ולשמח אותנו בכל מפגש.

“את החוג בנתניה אנו מעבירים כולנו יחד”, מספרת דליה. “אחת למספר שיעורים, מתנדב אחד החברים להעביר שיעור קצר על נושא שהוא בוחר. אליזה – בת השרות הלאומי של המעון עוזרת לנו להתכונן – ומגיע לה על כך כל הכבוד!”.

“כשהגיע התור שלי להעביר שיעור”, מוסיפה חגית, “החלטתי ללמד את כולם על צבים. בהתחלה הרגשתי מבוכה לעמוד ולדבר מול כולם, אך בהמשך החברים עודדו אותי והרגשתי טוב. חלק מאיתנו כבר הספיקו להעביר הדרכות יותר מפעם אחת, ואין ספק שנמשיך בכך!”

בין השאר, כחלק מהלימוד, אנו עורכים ביחד ניסויים שונים, ויוצאים להכיר את הטבע פנים אל פנים. “באחת הפעמים ערכנו ניסוי עם קרח ומלח שממיס אותו”, מספרת גלית. “אמנם עשינו שלולית גדולה על השולחן, אבל למדנו מזה, וזה היה מאוד כייפי”.

“בפעם אחרת”, מוסיפה דליה, “כשלמדנו על עץ הזית, קיימנו את השיעור בחצר המעון ליד עץ הזית הגדול. עשינו מסיק של ממש ואפילו סחטנו שמן זית טרי. בדרך, חטפנו על הראש זיתים שעפו עלינו כשיונתן ניסה למסוק את העץ עם מקל…”.

למרות שמדובר בחוג טבע, אנחנו גם עוסקים באומנות. כשלמדנו על מיחזור, הכנו יחד עציצים מבקבוקי שתיה ריקים. “היה כיף להכין את העציצים”, מספרת קרין, “כשאמא שלי באה לבקר במעון הראיתי לה את העציץ שלי בגאווה גדולה”. מאז, כל שבוע אנו עוקבים אחר נביטת הזרעים ומחכים כבר לפרחים שיפרחו…

“אנחנו גם נוסעים לבקר בכל מיני אתרים בטבע”, מספרת אודיה. “אנחנו לומדים בכיתה על האזור, החיות והצמחים שבו, ויוצאים לטבע לפגוש אותם. אח”כ חוזרים לכיתה ושוב מבררים מה ראינו, ולמה, ולומדים מזה”.

עד עכשיו, הספקנו לבקר בנחל אלכסנדר ובנחל השופט. “בנחל השופט הלכנו ממש בתוך היער”, מספרת דורית, “זו הפעם הראשונה בחיי שנכנסתי לתוך יער וזה היה ממש מלהיב”. “גם בעיני זה היה מאוד מיוחד”, מוסיפה יהודית.

“בתאל ויונתן עשו לנו הצגה על המלך מידס בטיול”, מספרת גלית, “מאוד אהבתי אותה וכולנו התגלגלנו מצחוק!”.

זה המקום גם להודות לאדם – רכז הפנאי במעון, ולדגן- מנהל המעון, על השותפות שלהם וההירתמות להצלחת החוג והטיולים. אנחנו מאוד אוהבים לטייל ומחכים בקוצר רוח לטיול הבא!

אנו מזמינים את כולם להצטרף אלינו לקבוצה, וללמוד בכל שבוע על נושא חדש ומרתק…

נהנתם? הפיצו הלאה...
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

התגובות סגורות.