חוג טבע בבית הגלגלים – פוסט של מדריך


שם המוסד
: בית הגלגלים
אפיון אוכלוסיה: ילדים בעלי קוגניציה תקינה עם מוגבלויות פיזיות שונות
גילאים: 8-13
מספר חניכים בקבוצה: 15

beithagalalim1קושי שהיה לאחד החניכים או למדריך והתגברתי עליו: באחד החוגים רצינו לשתול פרחים בגינה. לשם כך גייסתי ממשתלה תרומה של אדמה – קומפוסט ופרחים המתאימים לעונה (אמנון ותמר, כרוב ננסי). בעקבות המוגבלויות הפיזיות של החניכים היה קושי להגיע לאדמה – הרי האדמה נמוכה והם על כיסאות. בעזרת צוות המתנדבים הצלחנו להתאים לכול אחד את הדרך שלו להגיע לאדמה, את אחת המודרכות הורדנו מהכיסא והחזקנו, ילד אחר שתל שתיל בעודו יושב בכיסא הגלגלים,ילד אחר עזר לנו לערום את האדמה בעזרת הקביים.

רגע של כנות: החוג מזמן לא מעט רגעים מרגשים. הסקרנות הגדולה של החניכים, הרצון שלהם ללמוד, לדעת, לגעת ולחוש את החומרים מהטבע, ההתרגשות שיש להם כשהם נחשפים למשהו חדש, מדהימים אותי בכל פעם מחדש. החוג הוא מפגש עם ילדים מקסימים עם שמחת חיים  שמעוררים בי השראה בדרך ההתמודדות שלהם עם הקשיים שלהם. אני נחשפתי דרך החוג לאופי של החניכים, למריבות שלהם, לאכזבות שלהם. התוודעתי שגם הם חיים חיים רגילים – יש להם דינמיקה חברית כמו לכל קבוצת ילדים אחרת.

beithagalalim2רגע מצחיק במיוחד: יש אוירה שמחה בחוג עם הרבה רגעים מצחיקים. למשל, בחורף היה חוג אחד בנושא חילזון. נתתי לחניכים להחזיק את החלזונות, החניכים עשו כאילו הם באים לאכול את החילזון וזה הצחיק את כולם. מקרה נוסף מצחיק היה בחוג בנושא אדמה. בחוג זה נמרחנו כולנו בבוץ ששימש כצבעי פנים. כשהאחראית נכנסה היא שאלה: איך ננקה אותם? החניכים פרצו בצחוק גדול.

משהו שריגש אותי: בחוג על גרעינים וזרעים, למדנו על סוגי גרעינים, הנבטנו זרעים ולבסוף ביקשתי מהחניכים לאסוף בשבוע הקרוב את הגרעינים מהפירות שיאכלו ושיביאו אותם לחוג הבא. אחרי שבועיים, אחד החניכים שמתקשה בדיבור, הרים את היד וכיוון אותי בדיבור מאוד איטי  ומקוטע  לתא בתיק גב שלו,  לקח לי זמן להבין מה אני אמורה למצוא שם אך לבסוף מצאתי  גרעין קטנטן של תפוח אחד שהיה לו בתיק! כולם מחאו לו כפיים והוא מאוד התרגש!

זיכרון שאני לוקח איתי הלאה : זיכרון מחוג על  ארכיאולוגיה. במהלך החוג שיחקנו “חפש את המטמון” ברחבי בית הגלגלים והיה נפלא. חוג נוסף שזכור לטוב היה בט”ו בשבט. לכבוד ט”ו בשבט שתלנו יחד בגינה עץ אורן, שרנו שירים ועשינו סעודת ט”ו בשבט.

פעילות מיוחדת שהעברתי: פעילות מיוחדת שהעברתי הייתה פעילות “מהקציר לפת”. במהלך הפעילות למדנו על תהליך ייצור הקמח, הדגמנו והמחשנו כל שלב ולבסוף הכנו פיתות טעימות. בפעילות אחרת הנבטנו זרעים של שעועית, ועשינו תחרות של מי השעועית גדלה הכי גבוה. חניך בשם עדן ניצח. פעילות מיוחדת נוספת הייתה חוג על קוסמטיקה טבעית, כתשנו פרחים והכנו תערובת פרחים, וכל אחד יצא עם קרם ידיים. למדנו על חמאת שיאה, ערבבנו אותה עם שמן אתרי של ורדים (מרגיע) והכנו שפתון.

נהנתם? הפיצו הלאה...
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

התגובות סגורות.