חוג טבע אנוש נשר – פוסט של מדריכה

שם המוסד: אנוש נשר
אפיון אוכלוסיה: נפגעי נפש
גילאים: 30-60
מספר חניכים בקבוצה: 15
שם המדריכה: דקלה

בחוגים הראשונים שלי באנוש חששתי מאוד מאופי הלקות של המשתתפים ומגילם. היה לי ברור שעליי למצוא דרך אטרקטיבית שתגרום להם לרצות להגיע לחוג שלי. בנוסף, חששתי שלא אחדש להם כי מדובר באנשים מאוד אינטליגנטיים.

enosh1

אך היום אין לי כלל את החשש הזה אלא להיפך,  אני רק מחפשת לאתגר את הקבוצה ולהפתיע את המשתתפים. במבט לאחור, אני מרגישה שאני עוברת תהליך מדהים ומרתק שמבגר ומעצים אותי, הן בפן המקצועי והן בפן האישי. אין ספק כי החוג משפיע על החיים שלי באופן אישי ומחזק את החיבור שלי לטבע ואת הרצון להעביר לאנשים אחרים את האהבה הזאת- דבר שאני מרגישה מאוד חזק בחוגים שלי וזאת לדעתי העבודה האמתית.

באחד החוגים היה רגע מצחיק במיוחד. עבדנו עם קלפי אנימל, ביקשתי מכל אחד לבחור קלף שמאפיין את החיבור שלו לטבע ואחד המשתתפים אמר: “יש לי אישור לקחת שני קלפים כי אני סכיזופרן”..

בפעילות ט”ו בשבט היה רגע שריגש אותי מאוד. לכבוד החג, הכנו אדניות מבקבוקים ושתלנו בהם אמנון ותמר. רוב המשתתפים הביעו התנגדות להשתתף כי חששו להתלכלך. אך להפתעתי, לאחר כמה דקות הסתכלתי לצדדים וראיתי את כולם שותפים לפעילות, יוצרים ונהנים. פעמים רבות עולה בי השאלה האם הקבוצה תשתף פעולה בחוגים שבהם נעשית עבודה עם חומרים ויצירה ולכן נמנעתי מהעברת חוגים מסוג זה אך לאחר העבודה על האדניות הבנתי שזה אפשרי בהחלט ואף רצוי, גם בקרב אוכלוסייה מבוגרת בעלת קוגניציה תקינה. עבודה שכזאת מחברת לטבע ולשורשים, ואף מהנה ויוצרת אווירה חיובית.

enosh2

יש לי זיכרון שאקח איתי הלאה מאחד החוגים בהם דיברנו על צמחי מרפא ותבלין. התחלנו את החוג בכיתה ולאחר מכן יצאנו החוצה ושם המשכנו את החוג. לאחר החוג המשכנו לשבת ודיברנו על נושאים שונים. אותו רגע היה מאוד משמעותי מבחינתי והרגשתי שהמשתתפים סומכים עליי ונותנים בי אמון. זה היה שלב חשוב מאוד בתהליך שאני עוברת עם הקבוצה ואני מרגישה את זה עד היום. בנוסף, קיבלתי פידבקים מהמשתתפים והם הביעו רצון לעוד פעילויות מהסוג הזה.

פעילות מיוחדת שהעברתי הייתה מערך של ארבע חוגים על תקשורת בטבע. תחילה התמקדנו בשאלה “מה היא תקשורת” וכיצד היא באה לידי ביטוי בעולם החי והצומח. דיברנו על החיים בלהקה, על ההדדיות הקיימת אצל החיות, תוך התמקדות בחיות ספציפיות כגון: ציפורים, דולפינים, זאבים, פילים ועוד. לאחר מכן דיברנו על הישרדות בטבע- במה היא כרוכה? כיצד היא באה לידי ביטוי, דרכי הסוואה, דרכי התגוננות וכד’. במהלך ארבעת החוגים הללו עבדנו הרבה באמצעות קלפים, משחקי חברה וכדור, ציירנו ציורים,  ושיתפנו מעט בחיינו האישיים.

ראיון עם אחד החניכים בחוג.

ספר קצת עליך:

 • מי אתה? דרור קמרמן
 • בן כמה אתה? אני בן 47
 • איפה אתה גר /לומד? אני גר בכרמל הצרפתי בחיפה.
 • מה התחביבים שלך? אומנות, ציור, פיסול, מוסיקה

ספר על חוג טבע:

 • מה אתה אוהב בחוג טבע? אני אוהב את הדיבור על חיות וצמחים, חידות, טריוויה, משחקים, לצייר ציורים ואת דקלה המדריכה.
 • איזו פעילות אתה זוכר במיוחד? אני זוכר את הפעילות שבה יצאנו לשתות תה צמחים בטבע. מה אהבת בחוג הזה? אהבתי את הישיבה בטבע ואת ההיכרות עם האיזור שבו אני חי.
 • ספר על חוג שנהנית בו: נהניתי בחוג שבו הכנו אדניות מבקבוקים וקישטנו אותם. נהניתי גם בחוג שבו בחרנו קלף של חיה שדומה לנו והסברנו למה, זה היה מעניין.

מבט קדימה

 • מה השאיפות שלך לשנה הבאה? לצאת יותר לטבע, לעשות טיול לעמק השלום, ללכת לגן חיות וליהנות כמה שאפשר בחוג טבע.
 • מה תרצה ללמוד בחוג טבע? הייתי שמח לרכוש יותר ידע על ההווי של החיות בטבע, על זמני הלידה שלהם, אופן ההישרדות, צאצאים ועוד. מעניין אותי גם לעשות אומנות ובשבילי זה משהו מין הטבע כלומר לשלב בין השניים (כמו שבנינו עציצים).
נהנתם? הפיצו הלאה...
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

התגובות סגורות.